3: Glanzenberg a žila Terézia - preneste sa do obdobia pred 800 rokmi, alebo sa kochajte krásnym výhľadom. (Zdravotný bonus za vychádzku v krásnom a čistom horskom prostredí)

Opäť sa musíme stratiť v legendách a časoch ešte dávnejších. Vstúpime do obdobia pred 15 000 000 rokov, keď tam, kde dnes stojíme stála sopka siahajúca do výšky 4000 metrov. Magma, ktorá stála za jej vznikom, sa stala aj jej zánikom. Následný prepad sopky vytvoril základ súčasnej podoby Štiavnických vrchov.

Ďalším geovulkanickým procesom došlo k „hrastu“ vyzdvihnutiu terénu a jeho následnému rozpraskaniu - pred cca 8 000 000 rokmi. Vytvorenými prasklinami tiekla voda a priniesla to, vďaka čomu tu dnes sme - bohatstvo rudných žíl. Praskliny, vyplnené drahými kovmi priniesli bohatstvo tisícom ľudí. Pred vyše 800 rokmi sa začalo s ich povrchovou ťažbou práve v miestach, ktorými Vás náučný chodník prevedie. Uvidíte povrchové dobývky pochádzajúce z čias, keď ešte papier v Európe nepoznali. Keď sa obzrieme na druhú stranu údolia uvidíme Staré mesto - Glanzenberg.

Všade tam, kde je bohatstvo sú aj vyberači daní. V tomto prípade to bola urbura - daň z ťažby drahého kovu. Vyberač - kráľovský špán, úradník, sídlil na hrade. Ale nazvať staré mesto hradom, by bolo nedostatočné. Išlo o technologické centrum celej oblasti. Tu sa ruda skúšala, tavila, skladovala a samozrejme aj ťažila. Staré mesto - sídlo kráľovskej správy, priemyselné a obytné centrum širokého okolia, ktoré dalo Banskej Štiavnici prvú polovicu jej mena - Baňu. Štiavnica sídlila v údolí, tam kde je historické centrum dnes. Celodenný výlet môžete začať na Námestí svätej trojice odkiaľ náučných chodníkom Glanzenberg vystúpite na Červenú studňu. Pokračujete po žile Terézia a z Hornej Rovne prejdete k Banskému múzeu v prírode. Pri dostatku času a síl odporúčame navštíviť podzemnú expozíciu. Opätovný návrat do mesta môžete realizovať tromi trasami - po dvoch cestách, alebo k tajchu Klinger a horským chodníčkom.

Staré mesto bolo dlho považované za mýtus, než bolo, ako Trója, vykopané spod zeme. Ale späť k magme  - tá na seba nenechala zabudnúť a dodnes sa pripomína vrchom Kalvária (pôvodne Ostrý vrch - Schafffenberg). Termálna voda taktiež nikam ďaleko neodtiekla. Môžete sa v nej okúpať v neďalekých Sklených Tepliciach, alebo Vyhniach.